Køreplaner, ruter og opsamlingsruter

Over 400 busafrejser med opsamling fra Sjælland og direkte sydpå.

Du kan se hele 65-Feries store udvalg af busrejser her. 

Der opkræves intet tillæg, hvis du deltager fra et af de opsamlingssteder, der er anført under hver rejse og i køreplanen.
Når der kun er ganske få deltagere på en opsamlingsrute, kan 65-Ferie i visse tilfælde bede dem benytte offentlig transport til nærmeste opsamlingssted. 
 
Hvis der på hjemrejsen kun er få gæster til et afsætningssted, sker evt. busskifte på færgen, i Tappernøje eller i Karlslunde.
 
Specielt i højsæsonen og ved højtiderne kan hjemkomsttidspunktet variere lidt. Rejselederen orienterer om væsentlige afvigelser.
 
På visse hjemrejsedage med mange busser over Østersøen, kan der forekomme ventetider. Tag venligst dette med godt humør! Vi kan ikke garantere, at transferbusserne er af samme standard som hovedbusserne. Der er rygeforbud i alle busser.

Samlede grupper på minimum 15 personer afhentes efter ønske overalt på Sjælland.

Evt. ændring af opsamlingssted skal ske senest 4 dage før afrejse. Ønskes ændring af opsamling mindre end 4 dage før afrejse er prisen kr. 250,- pr. billet. 
 
Jyder, fynboer og bornholmere
Alle 65-Feries rejser udgår fra Sjælland. Vi tilbyder gæster med fast adresse på Fyn, i Jylland og på Bornholm et tilskud på kr. 250,- pr. person. Ønske om dette tilskud skal fremsættes ved tilmelding.

Alle tider er afgangstider. Mødetid er altid 15 minutter før afgang.
Bemærk: Der er kun opsamling og afsætning der, hvor dette er bekræftet på billetten. 

Rute 1 · Gedser - Rostock t/r
Udrejse                                                                                          Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*            20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                    20.00             
06.30                    København, Sjælør Station                                19.30
06.45                    Karlslunde v/motorvej**                                    19.05
07.00                    Ølby Station v/DSB kiosk                                   18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                                 18.30
07.50                    Farø Kiosk                                                              18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                        18.05 
08.15                     Nykøbing Falster Bane                                       17.50
08.30                    Gedser v/billetkontoret                                      17.30

Bemærk: Fra Prag er der hjemkomst 2 timer senere.    

Rute 2 · Rødby Puttgarden t/r
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*            20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                    20.00             
06.45                    København, Sjælør Station                                 19.30
07.00                    Karlslunde v/motorvej**                                     19.05
07.15                     Ølby Station v/DSB kiosk                                    18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                                  18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                               18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                           18.05
08.15                     Nykøbing Falster Bane                                          17.50
08.30                    Maribo Banegård                                                    17.15
08.40                    Rødby Færge v/kontrol                                         17.00

Bemærk:Fra krydstogter til Rhinen og Mosel-Rhinen er der hjemkomst 1 time senere.  
 
Rute 3 · Ud Gedser · Hjem Rødby
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*            20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                    20.00             
06.30                    København, Sjælør Station                                 19.30
06.45                    Karlslunde v/motorvej**                                     19.05
07.00                    Ølby Station v/DSB kiosk                                    18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                                  18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                               18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                          18.05
08.15                     Nykøbing Falster Bane                                          17.50
08.30                    Gedser v/billetkontoret                                         ------
------                       Rødby Færge v/kontrol                                        17.00

Rute 8 · Ud Rødby · Hjem Gedser
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.30                    Roskilde, hj. Køgevej / Ny Østergade*            20.15
05.45                    Høje Tåstrup Station, Banestrøjet                    20.00             
06.45                    København, Sjælør Station                                 19.30
07.00                    Karlslunde v/motorvej**                                     19.05
07.15                     Ølby Station v/DSB kiosk                                    18.55
07.35                     Tappernøje v/motorvej***                                  18.30
07.50                     Farø Kiosk                                                              18.15
07.55                     Højmølle Kro                                                         18.05
08.15                     Nykøbing Falster Bane                                         17.50
08.40                    Rødby Færge v/kontrol                                        ------
------                       Gedser v/billetkontoret                                       17.30


Rute 4 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.20                    Kalundborg Bane                                                   20.30
05.40                    Svebølle Center                                                       20.10              
05.50                    Jyderup Bane                                                          20.00
06.10                     Ruds-Vedby Bane                                                  19.45
06.25                     Slagelse Ndr. Stationsvej                                      19.30
06.40                    Sorø Busterminal                                                    19.15
06.55                    Fuglebjerg v. kirken                                                19.00
07.10                    Næstved Kvægtorvet v. Kvickly                            18.45
 
Rute 5 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.30                    Nykøbing Sjælland Bane                                        20.35              
05.45                    Vig Forsamlingshus                                                 20.20
05.50                    Herrestrup busterminal                                          20.15
06.10                     Holbæk Bane v. Jernbanevej 6                             19.45
06.25                    Tølløse Bane                                                               19.20
06.50                    Ringsted Bane                                                            19.15
07.10                    Haslev Bane                                                                18.55
 
Rute 6 · Opsamlingsrute
Udrejse                                                                               Hjemrejse
04.30                    Gilleleje Station                                                        21.30
05.00                    Helsingør Station · Sundsiden                              21.00              
05.30                    Hillerød Station v. Carlsbergvej                           20.35
05.50                    Holte Station, Stationsvej                                      20.15

Rute 13 · Danmarksrute

Udrejse                                                                               Hjemrejse
06.15                     Roskilde, hj. Køgevej / Østergade                     18.45
07.00                    København, Sjælør Station                                  18.00
07.30                    Karlslunde v/motorvej**                                     17.30
07.45                    Ølby Station v/DSB kiosk                                    17.15
08.15                    Ringsted / Bane                                                       16.45
08.30                   Sorø · Busterminal                                                 16.30              
08.45                    Slagelse v. Ndr. Stationsvej                                 16.15
09.30                    Odense v. Sivmosevæget / McDonalds             15.15
10.45                    Fredericia, Banegård                                             14.15

Rute 30 · Sverige og Nordkap
Udrejse                                                                               Hjemrejse
06.15                     Roskilde, hj. Køgevej / Østergade                     20.45
07.00                    København, Sjælør Station                                  20.00
07.30                    Holte Station, Stationsvej                                    19.30
08.00                   Hillerød Station v/Carlsbergvej                           19.00
08.30                   Helsingør Station, Sundsiden                               18.30
 
Rute 71 · Operarejser
Udrejse                                                                               Hjemrejse
07.45                    Holte Station                                                           20.00
08.00                    Lyngby Station v. Invita Køkken                        19.45              
08.30                    København, Sjælør Station                                   19.15
09.00                   Karlslunde v. motorvej***                                     18.40
09.15                    Ølby Station v. DSB kiosk                                      18.35
09.35                    Tappernøje v. motorvej****                                  18.00
09.50                   Farø Kiosk                                                                 17.45
09.55                    Højmølle Kro                                                            17.40
10.15                    Nykøbing Falster Banegård                                     17.30
10.40                   Gedser v. Billetkontoret                                           17.00

Rute 72 · Operarejser
Udrejse                                                                               Hjemrejse
05.45                    Holte Station                                                            22.00
06.00                    Lyngby Station v. Invita Køkken                         21.45              
06.30                    København, Sjælør Station                                    21.15
07.00                   Karlslunde v. motorvej***                                      20.40
07.15                    Ølby Station v. DSB kiosk                                        20.35
07.35                    Tappernøje v. motorvej****                                   20.00
07.50                   Farø Kiosk                                                                   19.45
07.55                    Højmølle Kro                                                              19.40
08.15                    Nykøbing Falster Banegård                                     19.30
08.40                   Gedser v. Billetkontoret                                           19.00


*          Roskilde: Tæt ved banegården
**     Karlslunde: Ud: Shell/vest · Hjem: Shell/øst
***   Tappernøje: Ud: Statiol/vest · Hjem: Statiol/øst

Vi tager forbehold for ændringer af opsamlingsruter.